Alan Wake

Alan Wake

Alan Wake psikolojik gerilim türünde bir aksiyon oyunu olup Finlandiyalı oyun geliştirici Remedy Entertainment tarafından geliştirilmiştir. Oyun 18 Mayıs 2010 tarihinde Microsoft Studios tarafından yayımlanmıştır. Remedy Entertainment, Alan Wake ile konu ve oynanış olarak günümüz oyunlarından sıyrılıp özgün bir tür ortaya çıkartmıştır.

Oyunun konusu oldukça ilginç; Amerika’da ünlü bir yazar olan Alan Wake son yazdığı gerilim kitabından sonra daktilo başına ne kadar otursa da bir kelime dahi yazamaz. Bunun üzerine Alan eşi Alice ile birlikte bir tatile çıkıp kafasını dağıtmak ister ve Bright Falls adında ufak bir kasabaya doğru yola çıkarlar. Kasabaya vardıklarında önceden kiraladıkları eve yerleşirler. Alice’in ise üst katta Alan için ufak bir sürprizi vardır, bir daktilo. Alan yazmaktan uzaklaşıp kafasını dinlemek için geldiği tatilde bu durumla karşılaşınca çok sinirlenir ve evi terk edip biraz uzaklaşır. O sırada birden evin ışıkları söner ve Alice’in çığlıkları duyulur. Bu arada Alice’in büyük ölçüde karanlık korkusu var. Alan ilk başta sinirinden tepki vermese de kısa süre sonra koşarak eve gider ama Alice’i bulamaz.

Alan Wake

Bunun üzerine geceleyin karakterimiz Alan Wake ile Alice’i aramaya başlıyoruz. Oyunun senaryosu aslında Alan Wake’in daha önceden yazdığı ama hatırlamadığı bir hikayesi. Zaten oyun ilerleyişinde bu hikayenin bazı sayfalarına yolda rastlayabiliyoruz ve bunları alıp okuduğumuz zaman hikayeyi biraz daha iyi anlayabiliyoruz. Bazen de bu kağıtlar henüz yaşamadığımız şeyleri anlatıyor ki böylece bazen 10 dakika sonra neyle karşılaşabileceğinizi de öğrenebiliyorsunuz. Gerçekten tüyler ürpertici bir durum. Alice’i arayarak başladığımız oyun yavaş yavaş karanlık ile aydınlığın savaşına dönüyor. Tahmin ettiğiniz gibi aydınlık taraf biz oluyoruz. Oyundaki düşmanlarımız ise Alan Wake’in yazdığını hatırlamadığı bu hikayedeki bazı karakterlerin halüsinasyonları, bu karakterleri karakter inceleme bölümünde daha detaylı tanıyabilirsiniz. Oyundaki en büyük silahımız ise ışık! Evet ışık oyunda tabancadan çok daha önemli bir yere sahip. Elimizdeki el fenerini bir süre düşmanımızın üzerine tuttuğumuz zaman içindeki karanlık hakimiyeti yok oluyor ve örneğin 5 mermide öldüreceğiniz bir Taken’ı 2 mermide öldürebiliyorsunuz. Mermilerinizin ve pillerinizin çok azaldığı koşullarda kaçmak da iyi bir seçenek ama dikkatli olun düşmanınız size yetişebiliyor.

Alan Wake ve Taken

Gerisini de artık oyunu oynarken görün ufak da bir inceleme yapmış olduk. Remedy Entertainment oyunu PC platformuna çıkarmayı da çok istiyordu ama Microsoft buna izin vermedi. Büyük ihtimalle böyle bir oyunun sadece Xbox 360’da olmasının konsol satışlarını artıracağını düşünüyorlardı. Daha sonra oyun için iki adet DLC çıkarıldı, sırasıyla The Signal ve The Writer. Bu DLC’ler ile hikaye biraz daha devam ettirildi. Hikayenin devamı niteliğindeki gelecek oyun Alan Wake’s American Nightmare ise 15 Şubat 2012’de Xbox Live Arcade’de yayınlanacak. Bu oyunda Alan Wake’in ilk oyunda yaşadığı olayların sonrası ve yeni karakter Mr. Scratch ile olan savaşı anlatılacak.

Alan Wake

Oyunun yapımcısı Remedy Entertainment ise yıllar öncesinde bizi Max Payne ile tanıştıran şirket. Alan Wake hikayesinin yazarı ise oyun dünyasının önemli oyunlarından Max Payne ve Max Payne 2: The Fall of Max Payne’in hikayesinin yazarı olan Sam Lake. Alan Wake piyasadaki çoğu oyunun aksine 5 yıl gibi oldukça uzun bir sürede tamamlanabildi. Ama sonuç olarak sanat eseri gibi bir oyunu önümüze sunan Remedy çoğu eleştirmenden tam not aldı. Alan Wake Time dergisi tarafından 2010 yılının en iyi oyunu ve IGN tarafından 2010 yılının en iyi korku oyunu seçildi.

Alan Wake Logo


Alan Wake Haberleri

Alan Wake hakkındaki yeni oyun, DLC vb. haberleri buradan takip edebilirsiniz.

 .

 .
.


Alan Wake Achievement Listesi


Achievement Listesi

Alan Wake’in Türkçe açıklamalı Achievement listesini buradan inceleyebilirsiniz. Bazı karışık veya anlaşılması güç olan Achievement’ları da videolarını izleyerek öğrenebilirsiniz.

.


Alan Wake Karakter İnceleme


Karakter İncelemeleri

Oyundaki önemli gördüğümüz 7 karakteri sizler için detaylı bir şekilde inceledik. Bu bölümde karakterlerin oyundaki konumları, ilişkileri ve karakteristik özellikleri dışında geçmişlerine dair bilgiler de yer almakta. Dikkat: Bu incelemeler mecburi olarak hikaye ile ilgili bazı bilgiler içermektedir!


Alan Wake Collectibles


Walkthrough & Collectibles

Alan Wake’de toplanabilecek çeşit çeşit nesneler var. Bunlar kahve termosları ve bazı kağıtlar olduğu gibi bazen gizli sandıklar da olabiliyor. Bu rehber sayesinde oyundaki bütün Collectibles’ları alabilirsiniz.