Gears of War

Gears of War

Epic Games’in yarattığı efsanevi Gears of War serisinin ilk oyunu, seri Xbox 360 exclusive olmasına rağmen ilk oyun PC platformuna da çıkarılmıştı. Gears of War’un resmi çıkış tarihi olan 9 Kasım 2006’dan itibaren 3 milyonun üzerinde sattığı söyleniyor. Oyun PC platformuna E3 2007’de “Games for Windows” adı altında portlandı, ayrıca oyunun PC sürümüne yeni haritalar ve birkaç ekstra içerik eklendi. Gears of War çıktığı zaman Xbox Live’da en çok oynanan oyun olmayı da başarıyor. Oyunda Warzone, Assassination, Execution ve Annex olmak üzere 4 adet multiplayer modu ve 10 adet multiplayer haritası bulunuyor. Ayrıca oyun için sonradan yayınlanan 6 adet multiplayer haritası da şuan Xbox Live Marketplace’de ücretsiz dağıtılıyor. Bu haritalar ise; Old Bones, Raven Down, Garden, Subway, Bullet Marsh ve Process olarak adlandırılmış.

Marcus Fenix & Dominic Santiago

Gears of War’un hikayesi Emergence Day’den 14 yıl sonrasında başlıyor. Jacinto hapishanesinde esir olan kahramanımız Marcus Fenix hapishanenin bir kısmının bir Corpser tarafından yıkılmasından sonra yakın dostu Dominic “Dom” Santiago’nun yardımıyla hapishaneden kaçıyor ve tekrar COG birliklerine katılıyor. COG’da Delta Squad’ın başına geçen Marcus, Anthony Carmine ve Minh Young Kim’i de yanına alarak görevine başlıyor. Daha sonra Alpha Squad üyesi Augustus Cole da Delta Squad’a katılıyor. Görevleri ise yer altındaki Locust tünel bağlantılarını gösteren Resonator’un yardımıyla en kilit nokta olan Lethia Imulsion Facility’e ulaşıp “Ligtmass Bomb”u patlatarak Locust ırkına son vermek!

Pendulum Wars

Gears of War evreninde anlatılacak birçok olay var ama kronolojik sıraya göre gitmek gerekirse ilk durağımız Pendulum Wars oluyor. Sera gezegenindeki enerji kaynaklarının artık insanlara yetmemesi ile insan ırkı yer altındaki uzun araştırmaları sonucu sarı renkli akışkan bir sıvı (Imulsion) buluyor ve bunu enerji kaynağı olarak kullanmak istiyor. Tabi Imulsion’ın değerli olması ve oldukça fazla miktarda bulunmasından dolayı ortaya bir paylaşım sorunu çıkıyor ve bunun üzerine COG ve UIR arasında 79 yıl süren bir savaş “Pendulum Wars” yaşanıyor.

Pendulum Wars

Imulsion kaynağı ilk bulunduğu zaman enerji kaynağı olarak kullanılmaya elverişli değildi ve kimsenin umrunda değildi. Ancak Dr. Helen Cooper’ın çalışmaları sonucu Lightmass Process projesi hayata geçirildi ve Imulsion çok ucuz masraflarla büyük bir enerji kaynağına dönüştü. Böyle bir enerji kaynağının ortaya çıkması üzerine yüksek masraflar ile elde edilen hidrokarbon ve nükleer tabanlı enerji türleri yavaş yavaş önemini yitirdi ve ilk bulunduğu zaman kimsenin dokunmadığı bu devasa kaynak için gezegenin iki süper gücü arasında bir rekabet doğurdu. Kendi toprakları altında Imulsion bulduğuna sevinen ülkeler ise kısa süre sonra kendilerini bu iki süper gücün çıkardığı savaşın içinde bulacaklardı.

Imulsion (Lightmass Process)

Pendulum Wars sonucunda Sera gezegeni üzerindeki milyonlarca insan hayatını kaybetti ve çevre büyük oranda zarar gördü. Savaşın Aspho Fields bölgesinde geçen kısmı esnasında Hammer of Dawn teknolojisini ele geçiren COG büyük bir avantaj elde ederek 79 yılın sonunda savaşı kazanan taraf oldu. Savaştan sonra gezegen genelinde yeniden yapılanmaya başlayan COG hasarları olabildiğince onarmaya çalıştı. Ancak Pendulum Wars sona erdikten 6 hafta sonra asıl felaket baş gösterdi, Locust istilası! İnsan ırkı 79 yıl süren bu uzun savaşın etkilerini daha üzerinden atamadan yer altındaki Locust’lar gezegenin yüzeyine çıktı ve istilaya başladı. İnsan ırkının Locust ırkı ile karşılaştığı bu korkunç gün Emergence Day veya kısaca E-Day olarak adlandırıldı.

Bahsettiğimiz gibi Locust’ların gezegenin yüzeye çıktığı gün Emergence Day olarak adlandırılıyor. Tabi Locust’ların yüzeye çıkmasının da bir sebebi var ve bu sebep ise yine Imulsion. Ama bu sefer sebep Pendulum Wars’daki gibi enerji kaynağına hükmetmek değil ondan kaçmak! Yeraltında bulunan aşırı Imulsion Locust’ların mutantlaşıp Lambent türüne dönmesine yol açıyor ki Lambent’lar ile Locust’ların arası da pek iyi değil. Kahramanımız Marcus Fenix’in babası Adam Fenix Locust’ların yeni oluşan Lambent ırkı yüzünden gezegen yüzeyine çıkacağını anlaması üzerine Locust ırkının kraliçesi Queen Myrrah ile bir anlaşma yapıyor. Bu anlaşamaya göre Adam Fenix bu Lambent sorununa çözüm bulabilirse Locust ırkı gezegen yüzeyine adım atmayacak ama bunun için de belirli bir zamanı var. Ne yazık ki yüzeyde süre gelen Pendulum Wars nedeniyle son 5 yılını Hammer of Dawn’ın geliştirilmesiyle harcayan Adam Fenix Lambent problemine bir çözüm bulamıyor ve Pendulum Wars’dan 6 hafta sonra Locust’lar gezegenin yüzeyine çıkıyor.

Emergence Day - Locust Drones

Saldırının ilk 24 saati içinde milyarlarca insan hayatını kaybediyor. Saldırı başladığında UIR’ın yeniden savaş açtığını düşünen COG ilerleyen saatlerde yanıldığını acı bir şekilde anlayacaktı. Sera üzerinde yaşayan insanlar ise gezegendeki tek akıllı varlığın insan ırkı olmadığının farkına vardı. Gezegen üzerindeki 79 yıllık savaşın daha yeni bitmesi yüzünden toparlanamayan COG ve UIR Locust istilasına karşı koyamadılar ve birçok önemli şehir yerle bir edildi. E-Day’den 1 yıl sonra Locust’lar insan ırkını yeryüzünden silme şansını yakalamıştı ama Hammer of Dawn’ın kullanılmasıyla gezegenin %90’ı kullanılmaz hâle geldi, tabi bu sırada Hammer of Dawn önüne çıkan her şeyi de dümdüz ediyordu. Locust ırkı Hammer of Dawn saldırısını atlatabildi ancak yeniden toparlanmaları zaman alacaktı.

Gears of War Haberleri
Gears of War Haberleri

Gears of War serisi hakkındaki yeni oyun, DLC vb. haberleri buradan takip edebilirsiniz.

 

 

 

Gears of War Karakter İncelemeleri
Gears of War Karakter İncelemeleri (Yapım Aşamasında)

Bu bölüm henüz yapım aşamasında!
Bu bölümde karakterlerin oyundaki konumları, ilişkileri ve karakteristik özellikleri dışında geçmişlerine dair bilgiler de yer almakta. Dikkat: Bu incelemeler mecburi olarak hikaye ile ilgili bazı bilgiler içerebilmektedir!

Gears of War Achievement Listesi
Gears of War Achievement Listesi

Gears of War’ın Türkçe açıklamalı Achievement listesini buradan inceleyebilirsiniz. Bazı karışık veya anlaşılması güç olan Achievement’ları da videolarını izleyerek öğrenebilirsiniz.

 

 

Gears of War Multiplayer Oyun Modları
Gears of War Multiplayer Oyun Modları

Gears of War’ın multiplayer modları da hikaye modu gibi oldukça keyifli ve eğlenceli bir oynanışa sahip. Bu rehber ile oyunda bulunan modları tanıyabilir ve multiplayer’da daha iyi başarılar elde edebilirsiniz.

 

 

Gears of War  Multiplayer Haritaları
Gears of War Multiplayer Haritaları

Gears of War’ın multiplayer modları da hikaye modu gibi oldukça keyifli ve eğlenceli bir oynanışa sahip. Bu rehber ile oyunda multiplayer oyun modları için bulunan haritaları tanıyabilir ve multiplayer’da daha iyi başarılar elde edebilirsiniz.

 

Gears of War Walkthrough & Collectibles
Gears of War Walkthrough & Collectibles

Gears of War’da toplanabilecek nesne olarak bazı COG-Tag’ler bulunuyor. Bu rehber sayesinde oyundaki bütün Collectibles’ları toplayabilirsiniz.