Gears of War Serisi


Gears of War                       Gears of War 2                       Gears of War 3

“Yukarıdaki oyun kapaklarına tıklayarak oyunlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.”

Gears of War serisi, Xbox 360’ın TPS türündeki en iyi oyun serisidir. Oyunun yapımcı firması Epic Games olup Microsoft Studios tarafında yayınlanmaktadır. Seri 3 oyundan oluşuyor ve hikaye Sera gezegenindeki insanlar ile Locust olarak bilinen yaratıklar arasındaki bir savaşı ele alıyor. Oyundaki ana karakterimiz “Marcus Fenix” adında COG(Coalition of Ordered Governments)’a bağlı bir asker. Oyunda COG’a bağlı askerler Gear olarak adlandırılıyor. İlk oyunda Marcus Fenix ve lideri olduğu Delta Timi Locust’ların yer altında yaşadıkları yeri devasa bombalar ile patlatmak ile görevlendirilmişti. Gears of War 2 ise ilk oyundan 6 ay sonrasını anlatıyor. Bu sefer Delta Timi ile beraber COG ordusu da direk olarak Locust’lar ile savaşıyor. Gears of War 3 ikinci oyundan 2 yıl sonrasını anlatıyor. Artık Locust’lar büyük oranda yok edilmiş ancak insanlığın karşısına yeni bir tehdit çıkmıştı, Lambent!

Gears of War Jacinto

Gears of War serisi tamamen Sera gezegeninde geçiyor. Sera gezegeni üstünde yaşayan insanlar arasındaki anlaşmazlık ise gezegeni savaşın eşiğine taşıyor. İnsanlar bu anlaşmazlıkların büyük bir kısmını barışçıl yollarla çözdü ve kültür, bilim, sanat gibi dallarda altın bir çağ yaşamaya başladılar. Ancak gezegen üzerinde önemli bir sorun vardı, enerji. Sera’daki petrol ve nükleer enerji kaynakları artık tüm gezegene yetmemeye başlamıştı ve bu yüzden yer altında kaynak araştırmaları başladı.

Emergence Day

Uzun araştırmalar sonucu insan ırkı yer altında sarı ve akışkan bir sıvı (Imulsion) kaynağı keşfetti ve bu aradıkları büyük enerji kaynağıydı. Bu büyük kaynağın keşfinden kısa bir süre sonra iki farklı insan birliği olan “Coalition of Ordered Governments” ve “Union of Independent Republics” arasındaki paylaşım sorunlarından dolayı 79 yıl süren çok uzun bir savaş yaşandı, ta ki COG birliği savaşı kazanana kadar. Ancak savaş bittikten ve barış ortamı sağlandıktan çok kısa bir süre sonra insan ırkı yer altından gelen Locust ırkı tarafından saldırıya uğradı. O gün insanlığın Locust ırkıyla karşılaştığı ilk gündü ve “Emergence Day” olarak adlandırıldı. (Kısaca E-Day olarak da kullanılıyor.) Ancak uzun süren bir savaştan yeni çıkan insan ırkı Locust’ların ani saldırısına karşı koyamadı ve Locust’lar gezegeni yavaş yavaş yok etmeye başladı. Bir süre sonra toplanmaya başlayan insan ırkı da kendini çeşitli stratejiler ve gelişmiş silahlar ile korumaya çalıştı, görünen o ki iki taraftan biri yok olana dek savaş devam edecekti.

Hammer of Dawn & Sera Gezegeni

Oyun hikaye modu doğal olarak Marcus Fenix ağırlıklı anlatılıyor. Marcus Locust istilasından önceki savaşta COG birliğinden uzaklaştırılmıştı. Ama Locust istilası sırasında en yakın arkadaşı Dominic “Dom” Santiago tarafından terk edilmiş hapishaneden çıkarılan Marcus yeniden COG adına savaşmaya başladı. Oyunun oynanış dinamiklerine geçecek olursak ilk olarak söylememiz gereken şeyin siper alma olacağını düşünüyorum. Çünkü Gears of War serisi siper alarak düşmanlardan savunma ve kendi siper taktikleriniz ile zarar almadan düşmana seri bir şekilde yaklaşmanıza oldukça önem veriyor. Siper aldığınız zaman isterseniz kafanızı siperden çıkararak nişan alıp düşmanlarınıza ateş açabilirsiniz. Eğer düşman birlik kalabalık ise kafanızı çıkarmadan ateş ederek kör atışlar da yapabilirsiniz, ama bunun hedefi bulma olasılığı biraz düşük oluyor. Ayrıca sağınızda veya solunuzda siper alınabilecek başka bir yer varsa siperden sipere yuvarlanarak seri bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Siperlerin üstünden atlamak içinse önce siper alıp sonra atlamanız gerekiyor.

Gears of War Cover

Oyunda karakteriniz vurulmaya başladığında ekranda silik bir kuru kafa çıkar ve canınız azaldıkça bu kuru kafa kızarır. Ayrıca bu kuru kafa Gears of War serisinin logosu olarak da kullanılıyor. Çok zarar aldığınız zaman karakteriniz direk ölmüyor ve önce yere düşüyor. Kısa bir süre takım arkadaşınızın sizi kaldırma süresi var, eğer bu süre içinde biri sizi kaldırırsa savaşa kaldığınız yerden devam ediyorsunuz, kaldı ki kimse sizi kaldıramazsa karakteriniz ölüyor. Ayrıca bu kısa süre içinde birkaç mermi yediğiniz anda da direk ölüyorsunuz.

Gears of War Crimson Omen

Gears of War serisinde oyuncular için 4 farklı silah tipi hakkı tanınmış. Yani yanınızda 4 çeşit silah taşıyabiliyorsunuz. Bunlar tabanca çeşitleri, el bombası çeşitleri ve “Lancer, Hammerburst, Sniper-Rifle, Shotgun” gibi silahlardan oluşan 2 farklı silahtan oluşuyor. Oyunun silahlarla ilgili en önemli özelliği ise Active Reload. Silahınızın mermisi bittikten sonra reload esnasında sağ üst tarafta bir bar çıkıyor ve bu bar içinde hareket eden çizgiyi boyalı alanda durdurabilirseniz silahınız çok daha seri bir şekilde yeniden mermi ile doluyor. Ayrıca silahın gücü az da olsa artıyor. Boyalı alanı tutturamazsanız reload süresi biraz daha uzuyor. COG askerlerinin standart silahı ise önüne motorlu testere monte edilmiş bir saldırı silahı olan Lancer. Bu motorlu testere sayesinde yakınınızdaki düşmanı keserek öldürebiliyorsunuz, gerçekten çok keyif veren bir şey.

Gears of War Chainsaw Duel

Serinin ilk iki oyunun hikaye modu iki kişilik co-op olarak da oynanabiliyor. Oyun kurucu oyuncu Marcus Fenix’i, katılan oyuncu ise Dom’u yönetiyor. Oyunda ilerleyiş esnasında bazen birinci oyuncunun bazı seçimler yapması da gerekebiliyor. Serinin üçüncü oyununda ise 4 kişili co-op desteği yer alıyor. Bu sayede hikaye modunu aynı anda 4 kişi oynayabiliyor ve takım oyunu yapılırsa oyun çok keyif veren bir hâl alıyor. Co-op dışında çoklu oyuncu seçenekleri altında 10 kişiye kadar çıkabilen Warzone, Execution, Annex, King of the Hill vb. birçok online oyun modu da bulunuyor.

Serinin genel incelemesi burada sona eriyor, dilerseniz yukarıdaki oyun kapaklarına tıklayarak her oyunun kendi incelemesini, Achievement listesini, karakter incelemelerini, online modları ve haritalarını, walkthrough ve collectibles rehberlerini inceleyebilirsiniz.