Quantum Break

Quantum Break Cover

Quantum Break genel oyun türleri arasından sıyrılıp kendisine tamamen farklı bir tür oluşturuyor diyebiliriz. Alan Wake ve Max Payne serilerinin yaratıcısı ve geliştiricisi olan Finlandiyalı ekip Remedy Entertainment tarafından Xbox One’a özel geliştirilen Quantum Break zamanda sıçramalar ve kırılmalar yaratabilen üç ana karakterimizin hikayesini anlatıyor. Oyunun günümüz fizik kurallarına ve teorilerine uygun olarak geliştirilmesi içinse ekip daha önce CERN’de de görev almış olan bir fizikçi ile birlikte çalışıyor.

Hikayede kurgusal bir üniversite olan North Eastern U.S. Riverport University’de zaman yolculuğu ile ilgili yürütülen bir deneyin yol açtığı zaman kırılmaları, zamanda ileri veya geri atlamalar ve zamanın donması gibi olumsuz sonuçlar işleniyor. Ayrıca bu deney sonucu ana karakterlerden Jack Joyce, Beth Wilder ve ana kötü karekter Paul Serene çeşitli yetenekler kazanıyor. Örneğin Paul Serene günümüzdeki bir kararın geleceği nasıl etkileyeceğini görebiliyor ve buna göre en iyi sonuçlanacak kararı veriyor.

Oynanışa gelecek olursak Quantum Break karakterimizi TPS kamera açısıyla kontrol ettiğimiz bir gerçek zamanlı aksiyon oyunu diyebiliriz. Türün diğer örneklerinde olduğu gibi nesnelerin ardına siper alıp ilerlemek (cover) oyunda hayatımızı kurtaran temel oynanış unsurlarından biri. Quantum Break’i asıl özel kılan ise çeşitli zaman “bükme” yeteneklerimiz. Ancak henüz bu yetenekler hakkında fazla detay paylaşılmadı. Oyunun 2016’da çıkması bekleniyor.