Sıkça Sorulan Sorular

1) Xbox 360 mı almalıyım yoksa PlayStation 3 mü?

Buna kendiniz karar vermelisiniz. Herkes kendi konsolunu öveceği için kesin bir yanıt alamazsınız, bize sorarsanız da doğal olarak Xbox 360 deriz. Bu yüzden biz size karşılaştırmayı yapalım kendiniz karar verin.

Xbox 360

 • Türkiye’de resmi Microsoft desteği ve garantisi var.
 • Halo serisi, Gears of War serisi, Alan Wake, Forza gibi exclusive oyunlar.
 • Gerçekten çok kaliteli altyapısı olan bir LIVE hizmeti. Xbox LIVE nedir? )
 • LIVE sisteminin ücretli olması. (Aldığı parayı kesinlikle hak ediyor)
 • Dünya’nın en rahat oyun kolu olan Xbox 360 Controller’ a sahip olması.
 • Daha ucuz.
 • Kinect!

PlayStation 3

 • Türkiye’de resmi Sony desteği ve garantisi var.
 • God of War serisi, Uncharted, Killzone, Gran Turismo, Little Big Planet gibi exclusive oyunlar.
 • PSN sisteminin ücretsiz olması.
 • Daha pahalı.
 • PlayStation Move.

 

2) Tamam Xbox 360 almaya karar verdim nereden alabilirim?

Türkiye’de Teknosa, Gold, Electroworld, Saturn gibi teknoloji mağazalarında bulabilirsiniz. Fiyat pahalı gelirse Kadıköy’de daha ucuza satış yapan bazı yerel elektronik mağazaları da mevcut.

 

3) Yurtdışından almak istiyorum gümrükte bir problem olur mu?

Yurtdışından herhangi bir internet sitesinden satın alıp buraya kargo ile gönderirseniz çok yüksek ihtimal o ürün gümrükte takılır. Gümrükten ürünü almak için harcayacağınız para ile de zaten buradan konsol alabilirsiniz. Eğer yurtdışından gelen bir tanıdığınız veya siz getiriyorsanız hiçbir problem yaşamadan gümrükten geçebilirsiniz. Tabi birden fazla konsol olmaması koşulu ile. Eğer ticari sayıda ürün alırsanız yine gümrükte işlem görür.

 

4) Tamam satın alacağımız yeri de hallettik. Ama şimdi söyle bir sorum var internette Arcade, Pro, Elite, Slim gibi bir sürü model var. Bunların farkları nedir?

Xbox 360 Arcade için buradan bilgi alabilirsiniz.

Xbox 360 Elite için buradan bilgi alabilirsiniz.

Xbox 360 Slim için buradan bilgi alabilirsiniz.

 

5) Bu konsollarda hard-disk boyutu farkı var. Hard-disk ne işe yarıyor?

Kısaca HDD diye bahsettiğimiz hard-disk aslında konsolunuzun ömrünü uzatıyor diyebiliriz. Öncelikle oyunlarınızı HDD’ye kurarak oynadığınızda, oyun boyunca dvd-rom’un DVD’yi okuması gerekmiyor ve lens ömrü çok daha uzun oluyor. Tabi ki bu sayede kaplamalar ve loading ekranları da daha hızlı yükleniyor. Ayrıca dvd-rom’un çalışırken çıkardığı traktör sesinden de kurtulmuş oluyorsunuz. Yani şiddetle en az 120GB’lik bir HDD edinmenizi öneririz.

 

6) Konsol ve oyun satan sitelerde PAL, NTSC-U, NTSC-J ve RF gibi terimler gördüm bunlar nedir?

Bunlar o cihazın veya yazılımın bölge kodudur. PAL Avrupa ülkeleri, NTSC-U Kanada ve Amerika, NTSC-J ise Asya’da satılır. Yani Xbox 360’ınızı Amerika’dan getirtirseniz bölge kodu NTSC-U olacak ve PAL oyunları çalıştırmayacak. Ayrıca Türkiye’de kullanmak için voltaj dönüştürücü de edinmeniz gerekiyor. Çünkü NTSC-U cihazların adaptörlerinin voltajı 110V’tur ama Türkiye ve diğer Avrupa ülkeleri 220V kullanıyor. Eğer direk prize bağlarsanız voltaj farkından dolayı adaptörünüz patlar. Tabi 220V’luk bir Xbox 360 adaptörü bulursanız onu da kullanabilirsiniz. RF ise sadece oyunlarda görebileceğiniz bir ibaredir. RF cihaz diye birşey olmaz. Region Free’nin kısaltılması olan RF adından da anlaşılacağı gibi 3 bölgenin cihazında da çalışabilmektedir.

 

7) Hmm o zaman galiba PAL cihaz alırsam daha rahat ederim?

Aynen öyle, hem voltaj dönüştürücülerle uğraşmazsınız hem de NTSC oyun arama derdiniz kalmaz. PAL oyunları Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinde her mağazada ve de internette rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

8 ) Konsolumu aldım şimdi oyun alacağım ama Xbox kullanan bir arkadaşım FW yaptır oyunları internetten indirip oynarsın para vermezsin dedi. FW nedir?

FirmWare’in kısaltması olan FW işlemi Xbox 360’ın dvd-rom’unu illegal yollarla başka bir yazılım ile sıfırlayarak korsan oyun çalıştırmasına izin verir hâle getirmektir.

 

9) E güzelmiş bu FW niye herkes bundan yaptırmıyor da oyunlara o kadar para veriyor ki?

Tabi siz FW yaparken Microsoft da uyumuyor. FW yaptırıp LIVE’a bağlanan her cihaz işaretlenip kara listeye alınıyor. Daha sonra bir ban dalgası olduğu zaman bu listedeki tüm cihazlar banlanıyor ve LIVE ile ilişkisi tamamen kesiliyor. Biz kesinlikle orjinal kullanmanızı öneririz.

 

10) Hmm orası kötüymüş peki banlanınca direk bütün cihaz mı banlanıyor yoksa sadece LIVE’a mı bağlanamıyoruz?

Ban sadece LIVE’ı etkiler, kendi başınıza çevrimdışı olarak oynamaya devam edebilirsiniz.

 

11) Tamam orjinal kullanmaya karar verdim, bir kaç tane de oyun aldım. LIVE’a kayıt olmak istiyorum nasıl kayıt olacağız?

Öncelikle cihazınızı kablosuz veya kablolu olarak internete bağlayın nasıl bağladığınız önemli değil. Daha sonra LIVE kayıt aşamalarına gelin. Sadece mail adresi, şifre ve isim gibi birkaç basit bilgi ile LIVE’a kayıt olabiliyorsunuz. Ayrıca LIVE’a kaydolduğunuz günden itibaren 1 aylık Gold üyelik denemeniz başlıyor.

Not: LIVE hesapları kabaca US ve UK & EU olarak ikiye ayrılıyor. Gold üyelik kartları aynı ama MS Point kartları farklı oluyor satın alırken dikkat edin. Ayrıca LIVE’a kayıt olurken vereceğiniz Hotmail veya WindowsLive mail adresinizin seçtiğiniz ülkeye kayıtlı olması lazım. Türkiye kayıtla bir mail adresiniz varsa malesef yenisi açmanız lazım.

 

12) Tamamdır LIVE’a kayıt oldum ama online oyun oynayamıyorum. “MTU 1364″ veya “NAT Strict” tarzı hatalar alıyorum, Dashboard’da Test Connection yapınca da Xbox LIVE bağlantımda sorun gözüküyor.

Aldığınız hata çoğu kullanıcının konsolu ilk kez internete bağladığı zaman aldığı hatadır, panik yapmayın. Genellikle Xbox LIVE hizmetinin kullandığı portların modem üzerinden açılmaması hâlinde ortaya çıkar. Çözümü ise basit, modem arayüzüne girip gerekli portları açacaksınız. Aşağıdaki portları açmanız hatayı aşmanız için yeterli, işlemmi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buradan yardımcı rehberimize ulaşabilirsiniz.

 • Port 88 (UDP)
 • Port 3074 (UDP ve TCP)
 • Port 53 (UDP ve TCP)
 • Port 80 (TCP)

13) Tamam portları açınca sorun çözüldü, oyun demolarını nasıl indiriyoruz?

Dashboard’dayken üstteki menüden Games sekmesine gelin. Marketplace’e girince kategoriler içinde demoları bulabilirsiniz. Bazı demolar sadece Gold üyelere açıkken çoğu demo Silver üyeler tarafından da indirilebilir.

 

14) Burada Games on Demands diye bir şey var o ne oluyor?

Games on Demands, Microsoft’un kutulu satılan oyunların dijital sürümlerini sattığı bir market olarak düşünülebilir. Ancak her oyun çıktığı gibi Games on Demands’da yer almaz ve çıkış tarihinden bir süre sonra eklenir. Bazı zamanlarda buradaki indirimler ile kaliteli oyunları daha ucuza satın alabilirsiniz.

 

15) Xbox LIVE Arcade için de benzeri bir şey okumuştum ne farkları var?

Xbox LIVE Arcade de Microsoft’un farklı bir dijital oyun marketi ancak burada kutulu olarak satılan oyunlar yer almaz. Sadece dijital sürüm olarak piyasaya çıkan ve 2GB’dan büyük olmayan oyunlar Xbox LIVE Arcade kategorisine girer. Microsoft artık XBLA oyunlarına da önem vermeye başladı ve düzenlediği Summer of Arcade, Arcade Next ve XBLA House Party gibi etkinlikler ile bir ayda 4 yeni Arcade oyun uygun fiyatlara satılıyor. Ayrıca Xbox LIVE Arcade’de dönemsel olarak %50’ye varan indirimler de yapılabiliyor.

 

16) Xbox 360 oyun konsolumun yanında bir de Kinect hareket sensörü aldım ancak kurulumunu yapamadım yardım eder misiniz?

Sitemizin Kinect bölümünde Kinect kurulum rehberi mevcuttur. Bu rehber yardımıyla Kinect’inizi zorlanmadan kurabilirsiniz. Rehbere ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.