Kinect

Xbox 101 Tahta Kinect
Bu dersimizde Kinect sensörünü tanıyacağız. Aşağıdaki alt başlıklardan gidişatı öğrenebilir, istediğiniz alt başlığın üzerine tıklayarak anlatıma ulaşabilirsiniz.

Kinect Kutu İçeriği

Kinect Kurulum Rehberi

Kinect Nasıl Kullanılır?

Kinect Kutu İçeriği

Kinect Kutu İçerik

– Kinect sensörü

– Xbox 360 Arcade ve Elite için bağlantı adaptörü

– Kinect Adventures

– Kullanım kılavuzları

Kinect Kurulum Rehberi

Kinect Kurulum Rehberi

Bu rehberimizde Kinect hareket sensörünün sıfırdan nasıl kurulacağını ve kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız. Öncelikle Kinect’i konsolumuza nasıl bağlayacağımızı öğrenelim.

Kinect’i Konsola Bağlayın

Bu adımda konsolunuzun modeline göre farklı bağlama çeşitleri var o yüzden konsolunuzun Arcade, Elite veya Slim olması önemli bir durum.

Xbox 360 Arcade - Elite ve Slim Kinect Bağlantısı

Eğer konsolunuz Arcade veya Elite ise Kinect’i resmin sol tarafındaki gibi bağlamanız gerekiyor. Yani sırasıyla şu işlemler yapılmalı;

 • Kinect’in konsola bağlanmak için kendi USB kablosu vardır ancak eski kasa konsollarda gücü USB üzerinden aktaramadığı için Kinect’in direk prizden güç alması gerekir. Bunun için de kutunun içinden bir adaptör çıkar, bu adaptör ile Kinect’i prize bağlayabilirsiniz. USB ucunu ise konsolun arkasındaki USB portuna takmanız gerekiyor. Böylece Kinect’i konsolunuza bağlamış olduk.
 • Eğer Xbox 360 Slim paketlerinden çıkan bir Kinect sensörünüz varsa ve eski kasa konsola bağlamak istiyorsanız malesef güç kablosu satın almanız gerekmekte. Slim konsol paketlerinden güç kablosu çıkmıyor.
 • Eğer kablosuz internet adaptörü kullanıyorsanız onu da USB uzatma kablosu yardımı ile ön taraftaki USB portlarına bağlayabilirsiniz.
 • Konsola USB yoluyla herhangi bir çevre aygıtı bağlayacaksanız artık ön taraftaki girişleri kullanmanız gerekiyor.

Eğer konsolunuz Slim ise Kinect’i bağlamanız çok basit. Aynı resmin sağ tarafındaki gibi bağlamanız gerekiyor. Yani şu işlemler yapılmalı;

 • Eğer Kinect’e güç kablosu bağlıysa sökebilirsiniz çünkü Slim konsollarda güç direk olarak özel Kinect girişi üzerinden taşınıyor. Turuncu uçlu Kinect kablosunu konsolun arkasındaki yukarıdaki fotoğrafta da görünen turuncu işaretli Kinect girişine bağlarsanız Kinect’inizi konsolunuza bağlamış olursunuz, oldukça basit.

Kinect’i Uygun Bir Yere Yerleştirin

Kinect ile konsolun bağlantısını tamamladıktan sonra Kinect’i uygun bir yere yerleştirmemiz gerekiyor. Kinect’in oyun oynarken bütün vücudunuzu görebilmesi gerekiyor, bu yüzden Microsoft’un koyduğu bazı standartlara uyarsanız en yüksek performansı alabilirsiniz.

 • Kinect’i düz ve sağlam bir yüzeye koymanız gerekiyor, sensör hassas olduğu için yere düşerse arızalanma riski var. Ayrıca Kinect’i koyduğunuz yerin kenarına yakın koymanız gerekiyor.
 • Kinect’in koyulduğu yerin yerden ideal yüksekliği 60cm ve 1.8m arası olarak belirtiliyor. Ayrıca televizyonunuzun 15cm önünde olmasında da yarar var.
 • Kinect’i direk güneş ışığı almayacak ve hoparlörlerden en az 30cm uzaklıkta olacak şekilde bir yere yerleştirin.
 • Kinect’in açısını el ile ayarlamayı denemeyin cihaza zarar verebilirsiniz! Konsolu çalıştırdığınız zaman Kinect kendisine en uygun açıyı otomatik olarak ayarlayacaktır.
 • Kinect’i kolayca yere düşmeyecek güvenli bir yere koyduğunuza emin olun.

Oyun Alanınızı Belirleyin

Kinect’i yerleştirdikten sonra çevreyi de oyun oynayacağınız alana göre elden geçirmeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız oyun oynarken çevredeki bir mobilya veya ışığa çarpıp kendinizi yaralayabilirsiniz. Unutmayın Kinect’in tüm vücudunuzu görebilmesi de oldukça önemli, bu yüzden oyun alanınızı ayarlarken Microsoft’un koyduğu bazı minumum değerlere uyarsanız en yüksek performansı alabilirsiniz.

 • Kinect sensörü ve oyuncu arası tamamen boş ve açık olmalı.
 • Tek kişi için Kinect’e uzaklık en az 1.8 metre olmalı.
 • İki kişi için Kinect’e uzaklık en az 2.4 metre olmalı.
 • Çevreye ve kendinize zarar vermemek için oyun alanınızın genişliğinin en az 1.8 metre en fazla 3.6 metre olduğuna emin olun.
 • Kinect’in hareketlerinizi daha kolay ve doğru algılayabilmesi için bulunduğunuz odanın iyi aydınlatıldığından emin olun.

Konsolu Çalıştırıyoruz ve Yazılımsal Kuruluma Geçiyoruz

Evet Kinect’in bütün donanımsal ve fiziksel kurulumunu tamamladık. Artık Xbox 360’da yapmamız gereken kurulumları ve ayarları yapmanın vakti geldi. Konsolu çalıştırın ve tamamen açılmasını bekleyin. Konsol açılınca ekranda yeni bir aygıt algılandığını ve kullanabilmek için Update yapmanız gerektiğini açıklayan bir uyarı ile karşılaşacaksınız, güncellemeyi yapın.

Yazılım Güncelleme

Kurulum aşamasında size yapmanız gerekenleri sırayla gösterecek bir rehber olacak. Öncelikle bizim de anlattığımız Kinect’inizi doğru yerleştirmeyi gösterecek. Daha sonra Kinect’i sesle kontrol edebilmeniz için gereken ayarlar sırayla gelecek bu sırada sizin sessiz olup işi Kinect’e bırakmanız lazım.

Kinect öncelikle arkaplandaki gürültü seviyesini ölçecek daha sonra da televizyonunuzun sesini. Arkasından “Chat Microphone” başlıklı bölüm gelecek burada size sorulan ise Kinect’i arkadaşlarınızla konuşmak için mikrofon olarak kullanmayı isteyip istemediğiniz. Bundan sonra ise pek bir şey kalmıyor, ekranda gördüğünüz boyalı alana gidip Kinect’in son ayarları da tamamlamasını bekliyorsunuz ve Kinect kurulumunuz tamamlandı!

Kinect Nasıl Kullanılır?

Kinect Hareket Komut

Kinect’in kullanımı aslında oldukça basit. Kısa süreli bir kullanımdan sonra hemen alışabilirsiniz. Öncelikle Kinect’in hareket sensörü ve mikrofonu olduğu için kullanımı da iki yönlü oluyor: hareket veya ses. Bu hareket ve ses komutlarından bazıları dashboard ve oyunlarda farklılık gösterebilir.

Hareket Komutları

Kinect’i kullanarak menülerde seçim yapabilmek için Kinect’e el sallayın.

 

Artık elinizi kullanarak menüde seçim yapabilirsiniz, seçmek istediğiniz yerin üzerine gelip 2-3 saniye beklemeniz yeterli.

 

Eğer dashboard’da diğer menülere geçmek istiyorsanız elinizi videodaki gibi yana çekmeniz yeterli.

 

Kinect’in Guide ekranına ulaşmak içinse sağ kolunuzu vücudunuza birleştirip sol kolunuzu 45 derecelik bir açıyla açıp 2-3 saniye beklemeniz gerekiyor. Pozisyonu videodan daha net anlayabilirsiniz.

Ses Komutları

Kinect’in ses algılama sistemi sayesinde oturduğunuz yerden sadece ses komutları ile konsolunuzu kullanabilirsiniz. Konsola herhangi bir komut vermeden önce “Xbox” diye seslenerek Kinect ses komutları sistemini aktifleştirmeniz gerekiyor. Örneğin “Xbox, open tray” diye seslendiğiniz zaman disk sürücüsü açılmaktadır.

Yapılan İş Ses Komutları
Dashboard’da ana ekrana git “Xbox go Home”
Diski çalıştır “Xbox play disc”
Dashboard’da Social veya Games gibi menülere git “Xbox Social” veya “Xbox Games”
Bing aracılığı ile arama yap “Xbox Bing …” dedikten sonra aramak istediğiniz kelime
Not: Bing sesli arama sistemi sadece İngilizce çalışmaktadır.
Disk sürücüsünü açma veya kapama “Xbox open tray” veya “Xbox close tray”
Konsolu kapat “Xbox Settings” , “turn off” , “yes”

Yukarıdaki listede bazı komutlara örnek verdik. Tüm komutları buraya yazmamız mümkün değil ama kullandıkça komutları öğreneceksiniz. Zaten konsola “Xbox” diyerek seslendiğinizde her verebileceğiniz komutlar ekranda kutucuklar içinde belirtiliyor.

Xbox-One-logo-mini
Kinect için Xbox 101 dersi burada sona ermektedir. Rehberi baştan sona atlamadan takip ettiyseniz Kinect hakkında gerekli birçok bilgiyi edinmişsinizdir. Yine de aklınıza takılan veya merak ettiğiniz şeyler olursa forumda sorabilirsiniz.