Xbox 360 Arcade

Xbox 101 Tahta Xbox 360 Arcade
Bu dersimizde Xbox 360 Arcade konsolunu tanıyacağız. Aşağıdaki alt başlıklardan gidişatı öğrenebilir, istediğiniz alt başlığın üzerine tıklayarak anlatıma ulaşabilirsiniz.

Xbox 360 Arcade Kutu İçeriği

Kasayı Tanıyalım

Gamepad’i Tanıyalım

Dashboard’u Tanıyalım

İlk Yapılacak Ayarlar

Xbox LIVE’ı Tanıyalım

Achievement ve Gamerscore

İkinci El Oyun Kullanımı

Harddiske Oyun Kurulumu

Xbox 360 Arcade Kutu İçeriği

Xbox 360 Arcade Kutu

– Xbox 360 Arcade Konsol & 20GB/120GB HDD

– 1 adet beyaz renk gamepad ve 2 adet AA Duracell pil

– 1 adet beyaz kulaklık (Headset)

– A/V kabloları

– Güç adaptörü

– Kullanım kılavuzları

Not: Alınan pakete göre içerikler değişebilir. Yukarıda yazanlar tüm paketlerde bulunan standart içeriktir. Aldığınız paket içinde özel tasarım konsol, oyun, ekstra kol veya Kinect bulunabilir.

Kasayı Tanıyalım

Xbox 360 Arcade Kasa İncelemesi

Gamepad’i Tanıyalım

Gamepad Tanıtım Beyaz
Xbox 360 Gamepad’i dünya üzerindeki gelmiş geçmiş en rahat ve kaliteli gamepad olarak biliniyor. Kullanılan malzeme kalitesi ve ergonomi de üst düzeyde yer alıyor.

Kutudan ilk çıkan veya konsolunuzda daha önce kullanmadığınız gamepad’i öncelikle konsola tanıtmanız gerekiyor. Bu da saniyeler süren kısa ve kolay bir takım işlemden oluşuyor. Önce konsolun üzerinde bulunan “Gamepad Bağlantı Tuşu”na basıp ardından gamepad’in üzerinde bulunan “Gamepad Bağlantı Tuşu”na basıyor ve bağlantının kurulmasını bekliyoruz. Konsol ile gamepad bağlantısı tamamlandıktan sonra bu işlemi bir daha yapmanıza gerek kalmıyor.

Konsola 1.sıradan bağlanan Gamepad
Konsola birinci sıradan bağlanan Gamepad

Gamepad üzerindeki Xbox Guide tuşunun çeşitli özellikleri bulunuyor. Öncelikle konsolunuz ile eşleşmiş bir gamepad’in Xbox Guide tuşuna basılı tutarak konsolunuzu çalıştırabilirsiniz. Bir nevi uzaktan kumanda görevi görüyor. Aynı işlemi konsol açıkken yaparsanız iki seçeneğiniz oluyor: konsolu kapatmak veya sadece gamepad’i kapatmak. Xbox Guide tuşunun etrafında yer alan çeyrek halkalar ise gamepad’in kaçıncı sıradan bağlı olduğunu gösteriyor. Yani hangi oyuncunun hangi gamepad’i tuttuğunu anlamak için bu çeyrek halkalara bakılıyor.

Kutunun içinden çıkan kablosuz gamepad 2 adet AA pil ile çalışır ve yanında 2 adet AA Duracell pil ile gelir. Bu piller şarj edilebilir olmadığı için bittiği zaman yeni pil almanız gerekir. 4 adet şarj edilebilir pil ve bir tane şarj ünitesi almanızı öneririz, böylece biri pil takımı ile oyun oynarken diğer takım tam dolu olarak bekler ve oyun keyfiniz pil yüzünden bölünmez.

Play Charge Kit Headset Beyaz
Eğer pil kullanmak istemezseniz bunun için Microsoft’un ürettiği Play&Charge Kit’i almak zorundasınız. Bu kitin bir ucunu USB yoluyla konsola diğer ucunu da gamepad üzerindeki yuvaya bağlayarak şarjınız azaldığı zaman oyun oynarken kitin bataryasını doldurabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere kutudan çıkan aksesuarların bir diğeri ise kulaklık (Headset) ancak bu kulaklık sadece Xbox LIVE üzerinde sohbet amaçlı kullanılıyor. Yani herhangi bir oyun sesi almıyorsunuz, kulaklık da direkt gamepad’e bağlanıyor. Kulaklık üzerinde bulunan ufak kumandadan sesi kısıp açabilir veya mikrofonunuzu kapatabilirsiniz.

Dashboard’u Tanıyalım

Xbox 360 Dashboard Home

Konsolumuzun ana menüsüne Dashboard adı veriliyor. Konsolda yapılan tüm işlemleri dashboard üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Dashboard 8 ana menüden oluşuyor.

1) Bing: Bu menü adından da anlaşıldığı gibi Microsoft’un Bing arama motoru için ayrılmış. Ancak işlevi Xbox 360 için biraz daha özelleştirilmiş durumda. Bing ile arama yaptığınız zaman girdiğiniz anahtar kelime konsolunuzda ve Xbox LIVE’da oyun, uygulama, film ve müzik gibi alt kategorilerde aranır. İsterseniz bu alt kategorileri filtreleyebilirsiniz.

2) Home: Bu menü konsol açıldığında otomatik olarak açılır. Home menüsüne bir nevi dashboard’un ana sayfası diyebiliriz. Konsola takılı olan disk, sabitlenen uygulamalar, son kullanılanlar, çeşitli kampanya ve reklamlar burada gösterilir.

3) Social: Bu menü ise Xbox LIVE hesabınızdaki arkadaşlarınız ve profiller ile ilgili. Social menüsünde hangi arkadaşlarınız çevrimiçi olduğunu öğrenebilir ve arkadaşlarınızın profillerini gezebilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi olan arkadaşlarınızın bulundukları party’leri görüntüleyebilir ve onlara katılabilirsiniz. Mağazadan avatarınızı giydirebilir veya kendinize yepyeni bir avatar yaratabilirsiniz. Bu menüdeki son seçeneğiniz ise profil seçimi. Konsolunuzda birden fazla profil varsa profil değişimlerini buradan yapıyorsunuz. Eski profilinizi konsola indirmek için de yine bu menüden yararlanabilirsiniz.

4) Games: Bu menüde konsolunuzda kurulu olan oyunları görebilir, Marketplace aracılığı ile yeni oyun veya DLC paketi satın alabilir ve size önerilen oyunlara göz atabilirsiniz. Ayrıca yeni çıkan oyunlar ve DLC paketlerini buradan takip etmeniz de mümkün.

5) TV & Movies: Bu menüden itibaren konsolun multimedia kısmına geçiş yapıyoruz. Bu menüde TV uygulamaları, Xbox Video ve film satın alma gibi seçeneklerimiz bulunuyor.

6) Music: Bu menü konsolun müzik uygulamalarını ve Xbox Music hizmetini barındırıyor. Size güncel müzik listeleri önerilirken mağazada arama yapıp kendi tarzına hitap eden şarkıları bulmanız da mümkün.

7) Apps: Bu menüde konsolda yüklü olan uygulamalara erişmeniz veya yeni uygulamalar edinmeniz mümkün. Genellikle YouTube, Internet Explorer, IGN, GameTrailers, Twitch, DailyMotion, LastFM gibi uygulamalar sık kullanılsa da malesef bazıları ülkemizde çalışmıyor.

8) Settings: Bu menü ise konsolun ayarları ile ilgili. Menüde sistem, profil, Kinect, hesap, güvenlik ve aile gibi birçok ayar mevcut.

İlk Yapılacak Ayarlar

Xbox 360 System Settings

System > Console Settings > Display

HDTV Settings: Ekran çözünürlüğünüzü ayarlayın. Full HD TV için 1080p, HD Ready TV için 720p uygun çözünürlüktür.

System > Console Settings > Audio

Digital Output: Ses çıkışı ayarınızı yapın. Normal hoparlör için “Digital Stereo”, 5+1 ses çemberi için “Dolby Digital 5.1″ seçin.

System > Console Settings > Language and Locale

Language: Konsolun dil ayarını yapın. İsteğe göre Türkçe veya İngilizce seçilebilir.

Locale: Bölgenizi seçin.

System > Console Settings > Clock

Time Format: Saatin 12 saatlik ve 24 saatlik formatını seçin.

Time Zone: GMT+2 Athens

Daylight Saving: On

System > Console Settings > Startup and Shutdown

Startup: Konsol açıldığında ne yapılacağını seçin.

Background Downloads: Bu özellik sayesinde konsolu kapatsanız bile konsol düşük güç harcayarak aktif indirme işlemlerini tamamlar ve kendini kapatır. Oyun satın alıp gece indirmeye bırakanlar için önemli bir özellik.

System > Console Settings > Autoplay

Adından da anlaşılabileceği gibi Autoplay ile konsola disk taktığınız anda oyunun açılıp açılmayacağını ayarlayabilirsiniz.

System > Console Settings > Auto-Downloads

Konsola kurulu oyun ve uygulamaların güncellemeleri için sizden izin alınıp alınmayacağını ayarlayabilirsiniz.

System > Console Settings > Connected Devices

Xbox Smartglass Apps: Microsoft’un tabletler ve akıllı cep telefonları için ürettiği Xbox Smartglass uygulamasının konsolunuza bağlanma iznini ayarlayabilirsiniz.

System > Network Settings

Konsolunuzu kablosuz bir ağa bağlamak veya ağ ayarlarını yapmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Xbox LIVE’ı Tanıyalım

Xbox LIVE; Xbox cihazlarında kullanılan, online oyun oynama ve dijital market gibi işlevleri olan bir çevrimiçi ağdır. Xbox LIVE ilk olarak 2002 yılında Xbox için yapılmış, daha sonra bu servis geliştirilerek 2005 yılından itibaren Xbox 360 ile kullanılmaya devam edilmiştir. Xbox LIVE günümüzde Xbox 360 sahiplerinin vazgeçilmezlerinden biri arasında yer almaktadır.

Xbox LIVE sayesinde oyuncular;

  • Party sistemi ile 8 kişiye kadar sesli iletişim kurabilir,
  • Çevrimiçi olarak dünyanın herhangi bir yerindeki oyuncularla birlikte oyun oynayabilir,
  • Oyun tanıtımlarını izleyebilir,
  • Oyun demoları indirebilir,
  • Last.fm , Facebook, Twitter, YouTube, Dailymotion, Windows Live Messenger, Internet Explorer gibi uygulamalardan yararlanabilir,
  • Xbox LIVE Marketplace’den dijital oyun satın alabilir veya DLC indirebilir ve benzeri birçok şeyi yapabilirler.

Xbox LIVE ücretsiz bir servistir ama bazı özeliklerden faydalanmak için Gold üyelik satın almanız gerekmektedir. Bu yüzden iki farklı üyelik tipi vardır.

1) Free Membership: Bu üyelik tipi standarttır ve Gold üyeliğiniz olmadığı zaman üyeliğiniz Free olarak gözükür. Party chat, video chat, online oyun oynama ve Internet Explorer gibi çoğu servisi kullanamazsınız. Free Membership’de çoğu iletişim servisi kısıtlansa da Private Chat yapabilirsiniz.

2) Gold Membership: Ücretli olan Xbox LIVE üyelik tipidir. Gold tipi üyeliği 1 ay, 3 ay ve 12 ay gibi farklı uzunluklarda satın alabilirsiniz. Bu üyelik sayesinde Xbox LIVE üzerinden yapılabilen her şeyi yapabilirsiniz. Gold Membership fiyatları ise genel olarak şu şekildedir;

Xbox LIVE 12 Aylık Gold Üyelik:  75-80TL

Xbox LIVE 3 Aylık Gold Üyelik: 35-40TL

Xbox Live Game Store

Xbox LIVE’ın önemli noktalarından biri de alışverişlerimizi yapacağımız online mağazaları. Eski adıyla Xbox LIVE Marketplace olan mağaza kategorilere ayrılarak Games Store, Video Store ve Music Store adıyla üç mağaza haline getirildi. Bu sayede kullanıcıların aradığı içeriğe daha kolay ulaşması hedeflenmiş.

Oyuncuları ilgilendiren kısım ise Games Store. Oyun mağazası da kendi içinde Arcade, Games on Demand, Indie ve Demo olmak üzere çeşitli alt kategorilere ayrılıyor. Tam sürüm dijital oyunların satıldığı kategori ise Games on Demand. Buradaki indirimleri takip ederek uygun fiyatlara popüler oyunları satın almanız mümkün.

Xbox LIVE indirimlerinden en sık ve meşhur olanı ise Deal of the Week. Adından da anlaşıldığı üzere her hafta yeni bir set içerikte indirim uygulanıyor. Deal of the Week indirimlerini buradan takip edebilirsiniz.

Xbox LIVE Arcade

Xbox LIVE Arcade, kısaca XBLA diye de bilinir, Microsoft’un oyun konsolu Xbox ve Xbox 360 için geliştirdiği bir dijital oyun dağıtım servisidir. Ancak Xbox LIVE Arcade bu açıklamaya göre Games on Demand ile aynı gibi gözükse de aralarında önemli bir fark bulunuyor. Games on Demand tam sürüm kutulu Xbox 360 oyunlarının dijital olarak indirilmeye sunulduğu bir servisken, Xbox LIVE Arcade Marketplace üzerinden sadece kutusuz Arcade oyunlar indirilmeye sunuluyor.

XBLA Marketplace’de bulunan tüm oyunlar kutusuz ve sadece dijital sürümdür. Zaten Arcade oyun olarak tanımlanan bu oyunların boyutları en fazla 2GB olabildiği için tam sürüm bir oyun kadar detaylı ve geniş olamıyorlar. Bu nedenle XBLA oyunlarının fiyatları da genelde 400MSP ile 1600MSP arasında değişir.

Xbox LIVE Arcade | Xbox

Xbox LIVE Arcade servisi Microsoft tarafından ilk kez 12 Mayıs 2004’de bir E3 konferansında Xbox oyun konsolu için tanıtıldı ve 3 Aralık 2004 tarihinde de oyuncuların kullanımına açıldı. Kullanıma açıldığında 6 Arcade oyun barındıran XBLA bir yıl içinde oyun sayısını ikiye katlayarak 12 Arcade oyuna yükseltti, 2013 Ağustos ayından itibaren ise XBLA’da 600’den fazla Arcade oyun bulunmakta. Microsoft bu servise gerçekten oldukça önem veriyor.

Bir sonraki nesil oyun konsolu olan Xbox 360’ın çıkışıyla beraber 22 Kasım 2005 tarihinde XBLA yeniden yapılandırılarak yeni konsola uyarlandı. Bu yapılandırma ile XBLA servisi artık Dashboard’da kendine bir yer edinirken konsolların dahili HDD’lerine de ücretsiz Hexic HD oyunu standart olarak yüklendi. Ayrıca gelen yeniliklerden biri de Arcade oyunların online rekor listeleri ve 200 Gamerscore’a sahip olmasıydı.

Xbox LIVE Arcade | Xbox 360

13 Mart 2012’de yeniden düzenlenen Xbox LIVE Arcade servis politikası ile birlikte toplam 200G değerinde 20 Achievement bulundurabilen Arcade oyunlar artık toplamda 400G değerinde 30 Achievement bulundurabiliyor. Bu hareketle birlikte Achievement avcılarının gözünde Arcade oyunların değerinin arttığını da söyleyebiliriz. Artık XBLA’ya daha fazla önem veren Microsoft birkaç yıldır yaptığı Summer of Arcade ve Xbox LIVE Arcade House Party etkinliklerine bir yenisini daha ekleyerek Nisan ayında Arcade Next etkinliğini düzenliyor. Ayrıca Xbox LIVE Arcade için çıkacak olan yeni oyunların çıkış tarihlerini ve geri sayımlarını buradan takip edebilirsiniz.

Xbox LIVE Arcade oyunlarından aşağıdakileri öncelikli olarak denemenizi öneririz.

Minecraft Limbo Trials Evolution Plants vs. Zombies Bastion Braid Doritos Crash Course Castle Crashers Spartacus Legends Super Meat Boy Happy Wars Doritos Crash Course 2 

Achievement ve Gamerscore

Achievement Gamerscore

Xbox 360’da oyunlarla ilgili bir sistem de Achievement ve Gamerscore sistemi. Achievement oyunlarda belli şeyler yaptığınız zaman açılan ve belli bir Gamerscore değeri olan bir başarı sistemi. Bunlar bir FPS oyununda 100 Headshot atmak veya bir yarış oyununda 10 kere birinci gelmek gibi şeyler olabiliyor; ama çok daha uçuk, zor ve eğlenceli Achievement’larla da karşılaşmak mümkün.

Her tam sürüm oyun 1000 Gamerscore değerine sahip 30-50 civarı Achievement ile gelmektedir. Bu sayı Arcade oyunlarda tabi ki daha düşük. Arcade oyunlar 400 Gamerscore değerinde 10-20 civarı Achievement ile geliyor.

Peki bu Achievement ve Gamerscore sisteminin bir faydası var mı? Aslında maddi olarak bu sistemin size hiçbir getirisi yok ancak oyunlardaki zor Achievement’ları başarmak veya yüksek Gamerscore sahibi olmak bazı oyuncuların hoşuna gidiyor. Bu yüzden de oynadıkları oyunların Achievement’ları ile epey ilgileniyorlar. Burada seçim tamamen size kalmış.

İkinci El Oyun Kullanımı

İkinci El Oyunlar

Malesef ülkemizde konsol oyunları yüksek kur, aşırı vergi ve aracı firmaların kar payları sebebiyle bir hayli yüksek. Güncel bir oyun almak için bir mağazaya girdiğimizde 140-160TL’nin altına oyun bulmak pek mümkün değil. Tabi bir oyun için bu kadar para ödemek de pek ekonomik değil.

Bu sorunun çözümü ise ikinci el oyun kullanımında yatıyor. Xbox 360’ın ikinci el oyun kullanımına izin vermesi oynanan oyunların satılmasına veya takas edilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede güncelliğini yitirmeye başlayan oyunları 30-40TL güncel oyunları ise 60-80TL civarlarında bulmak mümkün oluyor.  İkinci el oyun kullanmanın herhangi bir eksi tarafı bulunmuyor ancak ikinci el oyun alırken kutu içeriğinin tam olduğuna ve diskte çizik olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Ülkemizde Avrupa ülkeleri ve Amerika’da olduğu gibi ikinci el oyun alıp satan mağazalar olmadığı için bu işlemler internet üzerinden yapılıyor. Bu yüzden alışveriş yaptığınız kişinin referanslarına bakarak güvenilir olduğuna emin olup öyle alışveriş yapmanızı öneririz. İkinci el alışverişlerini Gittigidiyor ve Sahibinden gibi sitelerden veya forumumuzun ikinci el bölümünden yapabilirsiniz.

Harddiske Oyun Kurulumu

HDD Oyun Kurulumu

Xbox 360′ınızın HDD’si varsa yapmanızın çok yararlı olduğu bir o kadar da basit olduğu uygulama. HDD’ye oyun kurmanız durumunda;

– Cihaz daha az ısınır.
– DVD ömrü uzar.
– DVD-ROM ömrü uzar.
– Cihaz çok daha sessiz çalışır.
– Oyunlarda kaplamalar daha hızlı yüklenir, Loading ekranları daha kısa sürer.

HDD’ye oyun kurulumu yükleme hariç 10 saniyelik çok basit bir işlem. Diski taktıktan sonra oyuna girmek yerine Y tuşuna basarak oyunun bilgi ekranına geliyoruz ve Install Game’e basarak oyunun kurulmasını bekliyoruz. Bu kadar basit.

Xbox-One-logo-mini
Xbox 101 dersi burada sona ermektedir. Rehberi baştan sona atlamadan takip ettiyseniz Xbox 360 hakkında gerekli birçok bilgiyi edinmişsinizdir. Yine de aklınıza takılan veya merak ettiğiniz şeyler olursa forumda sorabilirsiniz.