Xbox LIVE Nedir?

Xbox LIVE; Xbox cihazlarında kullanılan, online oyun oynama ve dijital market gibi işlevleri olan bir çevrimiçi ağdır. Ayrıca Microsoft, Xbox LIVE™ olarak ticari marka hakkını da almıştır. Xbox LIVE ilk olarak 2002 yılında Xbox için yapılmış, daha sonra bu servis geliştirilerek 2005 yılından itibaren Xbox 360 ile kullanılmaya devam edilmiştir. Xbox LIVE günümüzde Xbox 360 sahiplerinin vazgeçilmezlerinden biri arasında yer almaktadır.

Xbox LIVE sayesinde oyuncular;

  • Party sistemi ile 8 kişiye kadar sesli iletişim kurabilir,
  • Çevrim içi olarak dünyanın herhangi bir yerindeki oyuncularla birlikte oyun oynayabilir,
  • Oyun tanıtımlarını izleyebilir,
  • Oyun demoları indirebilir,
  • Oyunlardaki achievement’ler ile Gamerscore kazanabilir,
  • Last.fm , Facebook, Twitter, YouTube, Dailymotion, Windows Live Messenger gibi uygulamalardan yararlanabilir,
  • Xbox LIVE Marketplace’den dijital oyun satın alabilir veya DLC indirebilir ve benzeri bir çok şeyi yapabilirler.

Xbox LIVE ücretsiz bir servistir ama bazı özeliklerden faydalanmak için Gold üyelik satın almanız gerekmektedir. Bu yüzden 2 farklı üyelik tipi vardır.

1) Free Membership

Bu üyelik tipi standarttır ve Gold üyeliğiniz olmadığı zaman üyeliğiniz Free olarak gözükür. Party chat, video chat, online oyun oynama, Facebook ve Twitter gibi çoğu servisi kullanamazsınız. Free Membership’de çoğu iletişim servisi kısıtlansa da Private Chat yapabilirsiniz.

2) Gold Membership

Ücretli olan Xbox LIVE üyelik tipidir. Gold tipi üyeliği 1 ay, 3 ay ve 12 ay gibi farklı uzunluklarda satın alabilirsiniz. Bu üyelik sayesinde Xbox LIVE üzerinden yapılabilen her şeyi yapabilirsiniz. Gold Membership fiyatları ise genel olarak şu şekildedir;

Xbox LIVE 12 Aylık Gold Üyelik: £25.99 ~ 75TL

Xbox LIVE 3 Aylık Gold Üyelik: £12.99 ~ 40TL