Xbox One

Xbox One ve Kinect

Xbox One ile oyunun ve eğlencenin yeni nesline hazır mısınız? Xbox One sadece bir oyun konsolu olarak değil aynı zamanda bir multimedia cihazı olarak karşımıza çıkıyor. TV’ye doğrudan bağlanan Xbox One bu sayede oyun oynarken anında TV’ye veya çeşitli uygulamalara geçmenize ve doğal olarak tam tersini yapabilmenize imkan sağlıyor. Ayrıca TV rehberi sayesinde hangi kanalda hangi programın olduğunu da rahatça görmenizi sağlıyor. Konsolun çıkışı ile birlikte sadece Amerika’da aktif olacak olan bu servislerin ilerleyen dönemlerde Avrupa kıtasında da yayılması bekleniyor.

Kinect ile birlikte gelen Xbox One bu sayede sizi tanımaya başlıyor ve Dashboard’unuzu buna göre düzenliyor. Sık kullandığınız uygulamalar ve oyunlar ana sayfanızda beliriyor. Ayrıca konsol açılırken Kinect sayesinde hangi oyuncunun profilini açacağına karar verebiliyor.

Xbox One Snap

Xbox One ile gelen Snap özelliği sayesinde oyun oynarken, uygulamaları kullanırken veya internette gezerken aynı zamanda ekranın sağ tarafından gelen ufak bir ekran sayesinde ikinci bir iş ile daha ilgilenebilirsiniz. Bu sistem Windows 8 ile bilgisayarlarda kullandığımız Snap özelliği ile aynı mantıkta çalışıyor. Örneğin bir şeylerle uğraşırken yan ekranda Skype üzerinden arkadaşlarınızla görüntülü konuşma yapabilirsiniz.

Xbox One donanım olarak da oldukça güçlü bir şekilde geliyor. AMD tarafından geliştirilen 8 çekirdekli x86 Jaguar işlemci ve 8GB DDR3 RAM bellek konsola gerekli gücü sağlarken depolama alanı olarak dahili 500GB HDD ünitesi ve optik sürücü olarak da Bluray konsolda bulunan donanımlar arasında yer alıyor.

Xbox One Girişler

Konsolun arkasını çevirdiğimizde ise güç girişi, HDMI giriş ve çıkışı, optik ses çıkışı, iki adet USB girişi, Kinect için özel bir giriş ve ethernet kablosu girişi görüyoruz. Dikkat çeken kısım ise konsolda kompozit veya komponent video girişinin olmaması. Yani konsolu tüplü TV ve monitörde çalıştırmak mümkün değil.

Xbox One Controller

Xbox 360’ı özel kılan yanlarından biri olan kaliteli Gamepad’in tasarımı fazla değiştirilmeden Xbox One’a aktarılmış. Ama Microsoft tabi ki de bu tasarımı daha da geliştirerek mükemmele yaklaştırmış. Bu konuda Microsoft Gamepad üzerinde 40’dan fazla değişiklik yapıldığını belirtiyor. İlk bakıldığında dikkat çekenler ise Back ve Start tuşlarının kaldırılmış olması, D-Pad’in çok daha kaliteli/kullanışlı bir hale getirilmesi ve analogların daha kaliteli olması diyebiliriz. Ancak asıl sürpriz tamamen yenilenen tetik tuşlarında. Her bir tetik tuşu kendine has titreşim motoruna sahip ve bu özellikle FPS ve TPS oyunlarında ortaya çıkan atış hissini maksimuma çıkarabilecek türden bir yenilik.

Xbox Live

Xbox 360 ile mükemmel işleyen Xbox LIVE servisi Xbox One ile bir adım ileri gidiyor. Öncelikle Server kapasitesini 300.000’e çıkaran Microsoft Xbox LIVE hizmetlerinin çok daha kaliteli olacağını hissettiriyor. Ayrıca artan Server sayısı Cloud işlem gücüne de önem verildiğini gösteriyor. Xbox One’a mevcut profilinizi, profilinizdeki Achievement’ları ve Gold üyeliğinizi taşımanız mümkün, ancak geri uyum olmadığı için hesabınızdaki Arcade oyunları taşıyamıyorsunuz. Ufak bir detay olarak profilinizdeki arkadaş limiti de 100’den 1000’e çıkarılıyor.

Forza Motorsport 5

Konsolun bütün özellikleri bir yana oyuncu için en önemli olan şey oyundur. Öncelikle söylemek gerekirse x86 tabanlı yeni mimari sebebiyle Xbox One geri uyumlu değil, yani Xbox 360’daki oyunlarınızı çalıştıramayacaksınız. Peki Xbox One sizi hangi oyunlarla karşılayacak? Forza Motorsport 5, Ryse: Son of Rome, yeni Halo, Quantum Break, TitanFall, Dead Rising 3, Kinect Sports Rivals ve Killer Instinct Xbox One’ın önemli Exclusive oyunlarından. Multiplatform olarak ise Assassin’s Creed IV, Battlefield 4, Call of Duty: Ghosts, Destiny, Dying Light, FIFA 14, Mirror’s Edge 2, NBA 2K14, Thief, Watch Dogs gibi bir çok önemli ve büyük yapım sizi bekliyor. Henüz tüm yapımcılardan açıklama gelmese de Xbox One bu oyunları 1080p çözünürlükte ve sabit 60FPS’de oynatacak gibi gözüküyor. Ayrıca Xbox One’da da oyunların ikinci el kullanımında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.