Xbox One Geri Uyumluluk

E3 2015 Xbox konferansında duyurulan ve büyük yankı yapan Xbox One Geri Uyumluluk özelliği, Xbox 360 oyunlarınızı hiçbir ek ücret ödemeden Xbox One’da oynamanıza olanak sağlar. Eylül-Ekim aylarında Windows 10 tabanlı dashboard ile herkese açılacak olan Xbox One Geri Uyumluluk özelliği şu an Dashboard Preview üyeleri tarafından denenebilmekte. Eğer preview programında olan ve sahip olduğunuz bir Xbox 360 oyunu oynayan bir arkadaşınız görürseniz onun oyun geçmişin aracılığı ile preview programında olmasanız bile o oyunu oynayabilirsiniz. Detaylı açıklamayı aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Xbox One Geri Uyumluluk özeliği bir mühendislik harikası olup aslında Xbox One üzerinde tamamen yazılımsal olarak çalışan bir Xbox 360 emülatörüdür. Tüm oyunların bu emülatör için ayrı ayrı paketlenmesi gerektiği için de tüm oyunlar aynı anda sunulamamaktadır. Ancak programın resmi başlangıcında 100’ün üzerinde oyun olacağı bildirildi ve her ay düzenli olarak yeni oyunların ekleneceği de duyuruldu.Artık Xbox One Geri Uyumluluk özelliği sayesinde bütün oyunlarınızı tek konsolda oynayabilirsiniz. Geri uyumluluğun Xbox One üzerinde bir uygulama gibi çalışması sayesinde Xbox 360 oyunlarınızı oynarken Xbox One’ın özelliklerini de kullanabilirsiniz. Yani artık Xbox 360 oyunlarınızda harika bir an yaşadığınızda bunu Game DVR ile video veya ekran görüntüsü olarak kaydedip arkadaşlarınızla paylaşabilecek veya Snap özelliği ile ekrana bir uygulama yaslayıp oyun oynamaya devam edebileceksiniz.

Xbox One Geri Uyumluluk özelliğinin desteklediği oyunların kayıt dosyalarını Bulut Depolama (Cloud Storage) alanınıza attıysanız bunları Xbox One’da da kullanabileceksiniz. Yani oyunlarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Geri uyumluluk özelliği hem dijital olarak satın aldığınız hem de disk sürümüne sahip olduğunuz oyunlar için geçerlidir. Dijital olarak aldığınız uyumlu oyunlar direkt olarak İndirmeye Hazır (Ready to Install) bölümünde gözükecektir.

Xbox One Geri Uyumluluk özelliğinin bir Xbox 360 emülatörü olarak çalışmasının en güzel yanlarında biriyse Xbox 360 kullanan arkadaşlarınızla emülatör aracılığıyla party kurabilmek, sohbet edebilmek ve birlikte multiplayer oyun oynayabilmek!

Ekibimizden Barış’ın hazırladığı Xbox One Geri Uyumluluk tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.